До уваги!

Дата: 16.02.2023 11:16

Завдяки роботі військових журналістів і прес-офіцерів розвіюється «туман війни», фіксуються злочини російських загарбників, а подвиги українських воїнів стають відомі на весь світ.

Пам’ятаємо та схиляємо голови в скорботі за всіма військовими журналістами, кореспондентами, прес-офіцерами, фахівцями зі зв’язків із громадськістю, хто, виконуючи службовий обов’язок, пав від рук ворога.

Дякую нашим медійникам у погонах, які з першого дня спротиву російським загарбникам перебувають у найгарячіших точках.

——

Thanks to the work of military journalists and press officers, the "fog of war" is being dispelled, the crimes of the Russian invaders are being recorded, and the exploits of Ukrainian warriors are becoming known throughout the world.

We remember and bow our heads in mourning for all military journalists, war correspondents, press officers, and public relations representatives who have fallen at the hands of the enemy while performing their duty.

I am grateful to our media professionals in uniform who have been in the hottest spots since the first day of resistance to the Russian invaders.

Photo by the Ministry of Defense of Ukraine.